Dekorasyonun Temeli 60-30-10 Kuralı

Renklerle aranız nasıl? Eğer binbir çeşit duvar boyası arasında kayboluyor, kumaş kartelasına bakarken işin içinden çıkamıyorsanız size çok basit bir kuraldan bahsedeceğiz. 60-30-10 oranı!

Sadece dekorasyonun değil; estetik görünen her şeyin temelinde bu denge var.  Mükemmel fotoğraf kadrajlarında, tarihe geçen edebi eserlerde, ünlü resimler, heykeller ve hatta çiçek aranjmanlarında bile… Klasik güzellik anlayışında; objenin alanda kapladığı yer, renk dağılımı ve materyal dengesi üçe bir kuralıyla şekilleniyor. İşte buradan yola çıkarak, dekorasyonun en önemli aşaması olan renk seçimlerinde hızlıca karar verebilirsiniz.

İlk olarak evin %60’ı için renginizi seçin! Genel atmosferin nasıl bir duygu yaratmasını istiyorsunuz? Rahat ve huzurlu pastel, natürel tonlar mı? Ferahlık veren beyaz ve bej mi? İddialı koyu gri, kırmızı ya da mor mu? Yoksa dinamik ve sıcak renkler mi? Seçtiğiniz ilk renk geniş alanlarda yer alacak, duvar boyası, zemin, halı ve büyük mobilyalar gibi…

İkinci adımda %30’luk renginiz var. Unutmayın, bu seçim %60’ta yer alan renginizi destekleyebilir ya da yeni bir karakter yaratabilir. Kullanacağınız alanlar; koltuk, masa, sehpa gibi evin en baskın noktaları. Yumuşak geçişler seviyorsanız, ton-sür-ton seçimler yapabilirsiniz. Ya da kontrast tonlarla zıtlık yaratabilirsiniz.

Ve sıra geldi, pastanın kremasına! %10’luk kısma kırlent, dekoratif obje gibi aksesuarlar da giriyor, pencere pervazı, masa ayağı, lambanın şapkası gibi ayrıntılar da…  Üçüncü renk seçimini, atmosfere biraz ışık, parıltı eklemek gibi düşünebilirsiniz. Küçük bir ipucu isterseniz; ilk iki renk birbirinin tonuysa burada daha koyu dokunuşlar olmalı; ama %30’luk kısımda vurucu bir kontrast oluşturduysanız bırakın detaylar sakin kalsın.

Şimdi sizin için seçtiğimiz örnekleri inceleyin ve kendi renk paletinizi yaratın!

%60 açık gri, %30 toz pembe, %10 kırık beyaz

%60 kavun içi, %30 kahverengi, %10 bej / %60 petrol yeşili, %30 hardal, %10 beyaz

%60 gri ve tonları, %30 beyaz, %10 natürel meşe

“Dekorasyonun Temeli 60-30-10 Kuralı” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir